Тема: «Замела зима, захурделила…» (Синоніми та їх роль у мовленні)
Мета: - сформувати поняття про синоніми; з'ясувати функції даної групи слів у мові; вчити правильно використовувати синоніми у мовленні; удосконалювати навички роботи із довідковою літературою;
- розвивати мовленнєву культуру учнів; збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності;
- виховувати любов до рідного слова; плекати уміння сприймати поетичний твір у єдності змісту й форми.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: словник синонімів; мультимедійна дошка; фотографії зимового міста, зроблені дітьми;
Форма проведення: урок-рольова гра
Міжпредметні зв’язки: література
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні зачитують складені каламбури.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності СЛАЙД 1
Учень-поет:
Падав сніг,
Падав сніг –
Для усіх, усіх, усіх,
І дорослих і малих,
І веселих і сумних.
Всім, хто гордо носа ніс,
Він тихцем сідав на ніс.
А роззяві, як на сміх,
Залетів до рота сніг.
Вереді за комір вліз
І довів його до сліз.
А веселі грали в сніжки –
Сніг сідав їм на усмішки
І сміявся з усіма:
- Ой, зима, зима, зима!
Слово вчителя: Як ви вже здогадалися, сьогодні ми в гостях у відомого в містечку Лексикології поета. Сьогодні ми – літературні критики. Знайомтеся.
Учень-поет: Добрий день!
(На дошці розміщено фотографії Лисичанська взимку, зроблені учнями. Учень-поет звертає на них увагу)
У наш край прийшла зима. Вона запорошила білим снігом дерева, будинки, вулиці. Подивіться, яке гарне наше місто взимку. Яке воно?
(Очікувані відповіді: красиве, засніжене, біле, запорошене, блискуче, чарівне, неповторне,казкове тощо)
«Мозковий штурм»
- До якої частини мови належать ці слова?
- Чи можна ці означення назвати образними, художніми?
- Чи надають вони предмету більшої поетичності?
Учитель: Такі художні означення називаються епітетами.
ІV. Актуалізація опорних знань
Бесіда:
- Чи знаєте ви, як називаються слова, близькі за лексичним значенням?
- З якою метою вони використовуються в усному і писемному мовленні?
V. Оголошення теми і мети уроку
Учитель оголошує тему уроку; разом з учнями формулює завдання, мету за допомогою питань:
- Ви вже здогадалися, про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
- Для чого ми будемо вивчати цю тему?
- Чи важливо для людини володіти знаннями з лексики?
VІ. Засвоєння нових знань
Лінгвістичний експеримент: СЛАЙД 2
(Вчитель читає текст, записаний на дошці або спроектований )
Був чудовий зимовий день. Сонце світило яскраво. Сніг блищав. Прозорі, мов кришталь, бурульки виблискували, переливаючись всіма кольорами веселки. Небо над містом сяяло найчистішою блакиттю.
- Визначте тему та основну думку тексту.
- За допомогою чого поєднуються речення в тексті?
- Знайдіть у тексті синоніми. СЛАЙД 3
- Як зміниться текст, якщо замість синонімів використовувати одне слово?
- Які можемо зробити висновки? СЛАЙД 4
(Робота з підручником)
Вчитель: Так захопився наш поет красою зимового пейзажу, що вирішив написати вірш про зиму. Подивився за вікно – а там світу білого не видно: так мете, так мете! І почали у нього рядочки складатися про хуртовину. Та ось біда: не знає поет, які ще назви має хуртовина. А ви знаєте? Давайте допоможемо!
(Після того, як діти назвуть синоніми до слова хуртовина, вчитель зачитує вірш . У зошити записують всі синоніми)
Крокує матінка-зима разом з дідом морозом вулицями нашого міста, а до них у гості поспішають дочки: СЛАЙД 5
З’їжджалися дочки у гості до діда:
Ось там Завірюха санчатами їде,
За нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде,
А тільки-но вітер у полі завіє,
Як стануть на межі Хуртеча й Завія.
Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала
Найменша – улюблена донечка Віхола.
Вчитель вводить поняття синонімічний ряд. СЛАЙД 6
Робота зі словником. Знайти у Словнику синонімів синоніми до слів сніг, вітер, холод.
Вчитель: Молодці діти! Подивіться, який віршик вийшов у нашого митця.
Учень-поет:
Віє метелиця,
Крутиться, вертиться,
Котиться полем у млі.
Килимом-хутром
Падає, стелиться
Сніг по замерзлій траві.
Вчитель: Діти, знайдіть у цьому вірші синоніми. Скажіть, чи будуть ці слова синонімами, якщо їх вилучити з тексту?
(Поняття про контекстуальні синоніми. СЛАЙД 7)
Фізкульхвилинка
Під веселі хуртовини
Повернімось вправо, вліво,
Руки вгору, руки вниз,
Руки вбоки. Нахились!
Вправо, вліво, вперед, назад, і
Пострибати кожен радий!
Іще трішки пострибай
І писати знов сідай.
Вчитель: Без чого не буває хуртовини? Звісно, без снігу. Подивіться, який голий кущик стоїть серед поля. Давайте його зігріємо, а для цього нам потрібно вкрити його снігом. (Завдання: діти, розбившись на пари, записують на сніжинках дієслова-синоніми, пов’язані зі словом сніг. Сніжинки з написаними словами прикріплюють до намальованого куща)
Асоціативний кущ:
Сніг – сипле, падає, іде, літає, мете, трусить, сідає, покриває, звеселяє, кружляє, вкриває землю.
Вчитель: Який гарний кущик у нас вийшов!
Але подивіться: замислився наш поет – має риму, та не може слів дібрати. Допоможемо йому? (Скласти вірш за поданою римою) СЛАЙД 8
………………іде,
………….завиває,
……………..мете,
………….звеселяє.
Учень-поет: А послухайте мою поезію:
Падав з неба свіжий сніг,
На дахи, дерева ліг,
Свіжий вітер нам в обличчя
Так і віє, так і свище.
Захурделила зима –
Всі доріжки замела.
Ледь пробрався до крамниці –
Свіжий хліб купив сестриці.
До кіоску ледь дістав –
Свіжий я купив журнал.
Свіже рішення само
В голову мені прийшло:
Я додому повертаюсь ,
Мов на ковзанці катаюсь!
Сніг засипав всі шляхи:
Ні туди і ні сюди!
СЛАЙД 9
Завдання:Замінити словосполучення з прикметником свіжий синонімами (письмово)
Вчитель: Зима – улюблена пора року і дорослих, і дітей. Можна грати в сніжки, кататися на ковзанах та санчатах.
Ускладнене списування (Записати текст, вставляючи замість крапок синоніми) :
КАРТКА
Скільки снігу (що зробило?) … і … ! Діти беруть санчата і поспішають на гірку. Лід на гірці (що робить?) …, …, … . Всі мерщій нагору! Швидко мчать на ґринджолах вниз. Дітлахам ( як?) …, …, … . Як гарно взимку!
VІІ. Підсумки уроку.
«Рефлесія» - На уроці я дізнався про…
- Я зрозумів, що…
- Мені сподобалось… СЛАЙД 10
VІІІ. Домашнє завдання
- Опрацювати теоретичний матеріал підручника § 55
- Скласти вірш на зимову тематику, використовуючи синоніми